1394/07/20
8:45


فراخوان و فرم های جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

فراخوان طرح‌ های ابتکاری در حوزه کتاب و کتابخوانی دومین دوره «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» در سطح روستاها و عشایر سراسر کشور اعلام شد.

ه نام خداوند جان و خرد

فراخوان جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب

به منظور گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور و پشتیبانی از اقدامات انجام شده و طرح‌های ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و جلب توجه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به اهمیت کتاب در جامعه، دومین دوره «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» در سطح روستاها و عشایر سراسر کشور برگزار می‌شود.

مجموعه فعالیت‌های فرهنگی ـ ترویجی مرتبط با کتابخوانی که با مشارکت‌های مردمی، نهادها و سازمان‌های فعال در میان روستائیان و عشایر اجرا شده یا برای اجرا در سال آینده برنامه‌ریزی شده است، می‌تواند نامزد شرکت در جشنواره باشد. در هر برنامه، اعم از اجرا شده یا پیش‌بینی‌شده، باید اهداف، شیوه اجرا، نهادهای مشارکت‌کننده و نحوه تأمین بودجه آن مشخص شود.

برای شرکت در این جشنواره، ضروری است مجموعه فعالیت‌ها، برنامه‌ها، مدارک و مستندات با امضای دهیار، رئیس شورای اسلامی، و مسئول کتابخانه، به همراه فرم‌های تکمیل شده به دبیرخانه استانی جشنواره مستقر در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها  یا به صورت مستقیم به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال شود.

هیئت داوران جشنواره از میان نامزدان نهایی، پس از بازدید هیئت داوران، ۱۰ روستا یا گروه عشایری برگزیده را به عنوان «دوستدار کتاب» معرفی خواهد کرد. روستاهاو عشایر برگزیده در مراسمی با حضور شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی کشور در تهران مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

در استان‌ها نیز به نحو مقتضی از روستاهاو عشایر برگزیده تقدیر به عمل خواهد آمد.

برنامه‌های ارسالی می‌تواند شامل مجموعه فعالیت‌های زیر باشد:

      1- اقدامات زیربنایی شامل تأسیس کتابخانه، واگذاری زمین، تأمین تجهیزات و امکانات زیربنایی

      2- فعالیت‌های ترویجی شامل برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، و هر فعالیتی که به نحو مبتکرانه و خلاقانه‌ای به ترویج کتاب و کتابخوانی بیانجامد.

شاخص‌های انتخاب

       1- متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد.

       2- تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی داشته باشد.

       3- از مشارکت مردمی و پشتیبانی واحدهای اجرایی روستا و عشایر برخوردار باشد.

       4- پوشش جمعیتی مناسب داشته باشد و به خصوص زنان، کودکان و نوجوانان را مورد توجه قرار دهد.

       5- قابلیت الگوبرداری و اجرا در سایر مناطق را داشته باشد.

       6- از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا برخوردار باشد.

مدارک لازم

      1) اصل طرح

      2) فرم تکمیل‌شده با مهر و امضای دهیار، رئیس شورای اسلامی روستا یا تیره عشایری  و مسئول طرح

      3) مستندات (فیلم، عکس، گزارش، تقدیرنامه) برای فعالیت‌های شاخص و ابتکاری (حتی‌المقدور لوح فشرده حاوی مطالب و مستندات ارسال شود.)

نحوه شرکت

متقاضیان شرکت می‌بایست مدارک لازم را تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه 20 آبان ۱۳۹۴ از طریق پست به دبیرخانه‌های استانی مستقر در اداره کل ارشاد اسلامی استان‌ها ( دبیرخانه کانونهای مساجد فارس به نشانی: بلوار مدرس –  بلوار ایثار –  تقاطع کوی زهرا - مجتمع فرهنگی ، هنری حضرت زهرا (س) – دبیرخانه کانون های مساجد فارس کد پستی : 47945-71537  )

و یا به صورت مستقیم به دبیرخانه مرکزی «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» به نشانی زیر ارسال کنند:

تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان فجر (جم سابق)، شماره 7، ساختمان فجر، طبقه 6، کدپستی 1589743111 ارسال کنند.

شماره تماس‌های و نمابر 88372979 – 88861324 پست الکترونیک: ketabkhani@farhangmail.ir

 دریافت فرمهای مربوطه 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با 37250965 جناب آقای دهقانی، کارشناس فرهنگی و هنری دبیرخانه کانونهای مساجد فارس تماس حاصل فرمائید.