1397/04/06
12:49


ثبت نام ۲۰ هزار و ۱۹۵ نفر به عنوان عضو کانون های مساجد فارس در سامانه «بچه های مسجد»

مسئول کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس با اشاره به فعالیت تعداد یکهزار و ۲۰۳ باب کانون در مساجد استان، گفت: تاکنون ۲۰ هزار و ۱۹۵ نفر به عنوان عضو کانون های مساجد فارس در سامانه «بچه های مسجد» ثبت نام کرده اند.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس به نقل از خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، حجت الاسلام حسین امیدی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان فارس امروز (5 تیر) در نشست صمیمی مدیران کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس با دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور با ارائه گزارشی از برنامه های انجام شده، گفت: تعداد یکهزار و 203 باب کانون در مساجد استان تاسیس شده است که از این تعداد 689 باب کانون در مناطق شهری و 514 باب در مناطق روستائی فعالیت دارند.

 وی از فعالیت 389 باب کتابخانه مخزن دار و 226 باب کتابخانه باز شبستانی در کانون های مساجد استان خبر داد و افزود: بیش از یک میلیون و 400 نسخه کتاب بنا به ضرورت ها و نیازمندی های موجود به کتابخانه ها اهدا شده است که تعدادی از آن اهدایی ستاد عالی کانون های مساجد است.

 مسئول نمایندگی خبرگزاری شبستان در استان فارس با اشاره به راه اندازی 900 پایگاه اوقات فراغت ویژه فصل تابستان در کانون های مساجد خبر داد و گفت: این پایگاه ها در قالب طرح «آسمانی ها» برنامه های ویژه ای را با حضور کودکان، نونهالان، نوجوانان و جوانان دختر و پسر با برنامه های متنوعی در 9 موضوع قرآنی، فرهنگی، هنری، آموزشی، اعتقادی، ادبی، ورزشی، علمی و اردویی برگزار خواهند کرد.

 حجت الاسلام امیدی از تشکیل 120 هسته پژوهشی، راه اندازی پنج مرکز فرهنگی دیجیتال مساجد، 39 کانون تخصصی در رشته های مختلف، 36 کانون مصلی نمازجمعه و پنج کانون در مساجد دانشگاهی خبر داد.

 این مقام مسئول با اشاره به فعالیت یک هزار و 800 مسجد مجری طرح «تلاوت نور»، گفت: 81 خانه نور و 473 مرکز تفسیر قرآن کریم فعالیت های قرآنی کانون های فرهنگی و هنری مساجد را به صورت ویژه اجرا می کنند.

 مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان فارس از فعالیت 850 رابط خواهر فعال در کانون های مساجد استان با اجرای برنامه های ویژه خواهران در حوزه خانواده خبر داد و افزود: 52 خواهر به عنوان مدیر مسئول کانون فرهنگی و هنری موفق در مساجد استان فعالیت دارند.

 وی با اشاره به فعالیت نمایندگی خبرگزاری شبستان در استان فارس، خاطرنشان کرد: این خبرگزاری انعکاس اخبار مذهبی، فرهنگی و هنری و به ویژه کانون های مساجد استان را بر عهده دارد و از جایگاه خوبی در بین رسانه های استان فارس برخوردار است.

 حجت الاسلام امیدی با تشریح فعالیت های شاخص دبیرخانه کانون های مساجد استان فارس در یک سال گذشته، گفت: اعزام به دوره های آموزشی «اندیشه های آسمانی» مشهد مقدس در 2 گروه برادران و خواهران، برگزاری مرحله استانی دوازدهمین جشنواره قرآنی «مدهامتان»، اعزام جهادگران کانون های مساجد به مناطق زلزله زده کرمانشاه و برگزاری نشست های هم اندیشی مدیران و رابطان خواهر کانون های مساجد در برخی شهرستان های استان برگزار شده است.

 وی همچنین افزود: مسئولیت کمیته مساجد ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی استان فارس در سال 1396 و اجرای گردهمایی فعالان و اصحاب مساجد در ایام الله دهه فجر با مشارکت دستگاه های عضو کمیته، مسئولیت کمیته اجرایی ستاد بزرگداشت دهه کرامت استان فارس، اعزام ائمه محترم جماعات کانون های مساجد فارس به دوره «سفیران آسمانی»، برگزاری جلسات شورای اداری و کمیته های استانی حمایت از طرح های بومی کانونها و اوقات فراغت دبیرخانه، حضور در نمایشگاه قرآن و عترت به مناسبت ماه مبارک رمضان با مشارکت 10 کانون شاخص و اجرای طرح «مسجد هنر» با همکاری بسیج هنرمندان استان از برنامه های شاخص اجرا شده است.

 مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان فارس از اجرای برنامه های ویژه ماه مبارک رمضان از جمله طرح «ربیع القرآن»، «1451» و «»1452، محافل انس با قرآن و جزء خوانی و به ویژه استمرار طرح «تلاوت نور» خبر داد و خاطرنشان کرد: هماهنگی های لازم جهت ارائه خدمات رفاهی اعضای کانون ها از طریق تعامل و انعقاد تفاهم نامه با بیش از 40 نهاد دولتی و خصوصی استان جهت بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری و استفاده از سینما ها، استخر ها ، ورزشگاه ها، بوستان ها و مراکز فرهنگی و آموزشی انجام شده است.

 وی با اشاره به دیگر برنامه ها افزود: مشارکت در برگزاری جشنواره های مختلف کشوری و استانی و کسب عناوین برجسته توسط اعضای کانون های مساجد نظیر جشنواره کشوری «روح خدا»، «مدها متان» نیز برگزار شده است.

 حجت الاسلام امیدی پیگیری ثبت نام کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان در سامانه «سجا» و سایت «بچه های مسجد» را از برنامه های جدی این دبیرخانه در سال 1397 برشمرد و تاکید کرد: تاکنون یک هزار و 74 کانون از مجموع یک هزار و 203 کانون در این سامانه ثبت نام شده اند که با توجه به بروز رسانی سامانه در روزهای اخیر اقدام جدی جهت تکمیل ثبت نام ادامه دارد.

 این مقام مسئول با اشاره به پیگیری ثبت نام اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان در سامانه «سجا» و سایت «بچه های مسجد»، اظهار داشت: تاکنون 20 هزار و 195 نفر به عنوان عضو کانون های مساجد استان فارس در این سامانه ثبت نام شده اند که با توجه به بروز رسانی سامانه در روزهای اخیر مدیران کانون های مساجد منتظر دسترسی به این سایت برای ثبت نام اعضای کانون هستند.

 مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان فارس همچنین برگزاری دوره های آموزشی «مهدویت و نماز»، تربیت مربی عفاف و حجاب ویژه خواهران، کارآفرینی در رشته های هنری و صنایع دستی با تاکید بر هنرهای بومی استان، برگزاری نشست های خانواده با تاکید بر آموزش بانوان مسجدی و اعضای خواهر کانون های مساجد، گردهمایی ائمه جماعات، مدیران، رابطان فرهنگی و رابطان خواهر کانونهای مساجد استان فارس به مناسبت 18 اسفند و به پاسداشت ربع قرن تلاش و بازدید و نظارت از کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان فارس همراه با برگزاری جلسات هم اندیشی با حضور ائمه جماعات و اصحاب مساجد هم برگزار شده است.

 حجت الاسلام امیدی با تاکید بر ارتباط بیشتر اصحاب کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس با دبیرخانه استان، خاطرنشان کرد: تعامل هایی که از سوی کانون های فرهنگی و هنری مساجد از طریق حضور در دبیرخانه انجام می شود، بر غنی بخشی برنامه ها می افزاید و دبیرخانه را در ارزیابی برنامه ها کمک خواهد کرد.

 خاطرنشان می شود؛ نشست صمیمی مدیران کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس با حجت الاسلام وامسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور با حضور مدیران، ائمه جماعات، رابطان فرهنگی و رابطان خواهر در سالن شهید آیت الله دستغیب حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) برگزار شد.