1397/04/06
13:25


بیش از ۲۰ هزار کانون کشور در سامانه «سجا» ثبت شده اند

دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور گفت: ۲۰ هزار و ۵۰۴ کانون در کشور تاکنون در سامانه جامع کانون های مساجد کشور «سجا» ثبت شده اند و از ۱۰ تیر تا ۳۱ مرداد روز جهانی مسجد فرصت دارند اعضای خود را در این سامانه ثبت نام کنند.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس ، به نقل از  خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور امروز (5تیر) در نشست صمیمی با ائمه جماعات، مدیران و رابطان فرهنگی و خواهر کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس گفت: خداوند را شاکرم در استان فارس که به خطه ادب و فرهنگ و هنر مشهور است و بسیاری از بزرگان دینی و ادبی و پرورش یافته اند و خوش درخشیدند، حضور دارم.

 وی با اشاره به اینکه این بزرگواران تنها متعلق به استان فارس و شیراز نیستند بلکه به دنیای اسلام تعلق دارند، اظهار داشت: نگاه ما به ظرفیت هایی است که در استان وجود دارد و استان فارس از استان هایی است که خیلی زیبا در اوج می درخشد.

 دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور افزود: خدا به همه ما توفیق داده است که در مسجد که خانه های خدا هستند، خدمت می کنیم که باید شاکر باشیم و پاس بداریم و باید ظرفیت ها را به خدمت مساجد بیاوریم.

 وی یادآور شد: وقتی در مورد ستاد صحبت مبکنیم بستر سازی و تسهیل می کنیم و هرچه وضع موجود را شفاف تر تبیین کنیم و ما به عنوان ستاد باید کار ستادی و راهبردی را انجام دهیم.

 دکتر ارزانی با اشاره به اینکه اساسنامه کانون های مساجد کمک می کند تا بنیان کار قوی تر شود که به لطف خدا در ماه مبارک رمضان به تصویب رسید و مسئولیت شورای سیاستگذاری فعالیت های مساجد به امام جمعه رسید و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر شورا خواهد بود و دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد نیز امور را پیگیری خواهد کرد، اظهار داشت: آموزش و پرورش چهار هزار مدرسه را در فصل تابستان در اختیار کانون های مساجد قرار می دهد و باید از سوی استان پیگیری تا این امر محقق شود و سهم فارس از تعداد مدارس مشخص شود.

 وی با یادآوری این مطلب که 20 هزار و 504 کانون در کشور تاکنون در سامانه جامع اطلاعات و آمار کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور «سجا» ثبت شده است و از 10 تیر تا 31 مرداد روز جهانی مسجد فرصت دارند اعضای خود را در این سامانه ثبت نام تا سرانه کانون را جذب کنند، اضافه کرد: ما برای توزیع عادلانه مساعدت های مالی نیازمند راهکار هایی هستیم که ثبت نام اعضای کانون کودک و نوجوان از آن جمله است که هر عضو 40 امتیاز دارد که بر اساس تعداد سرانه به کانون های مساجد تعلق می گیرد.

 حجت الاسلام ارزانی با اشاره به اینکه برای کار تخصصی و فرهنگی تاثیرگذار حرفه ای نیازمند کار تبلیغی هستیم، با اشاره به آمار ارائه شده حضور 17 درصدی مردم در مساجد، راه را درست نرفته ایم و امروز مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دغدغه اساسی دارند و برای آسیب های اجتماعی جلسه را تشکیل می دهند و از مسئولان کشور گزارش را مطالبه می کنند.

 وی، آرامش درون و روحیه بالا را از خصوصیات فعالان فرهنگی مساجد ذکر کرد و اضافه کرد: ما در کشور 24 هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد ایجاد کرده ایم که متاسفانه ثبت کشوری نشده اند و در این راستا با صحبت هایی که با سازمان ثت انجام شده است، این کانون ها دارای شماره ثبت خواهند شد و ممنوعیت قانونی برای فعالیت در مساجد و نقاط پیرامونی نخواهند داشت.