1397/07/05
15:48


کانون های مساجد باید در راستای عرضه هنر دینی فعالیت داشته باشند

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به اینکه بودجه های فرهنگی، اندک و دستگاه های فرهنگی، بسیار زیاد و در کمبودها، مردم فقط نگاه به وزارت فرهنگ دارند، گفت: کانون های مساجد باید در راستای عرضه هنر دینی فعالیت داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس ،به نقل از  خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، صابر سهرابی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس امروز (5 مهر) در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بوانات با اشاره به اینکه امیدوارم بتوانیم گامی در حوزه فرهنگ و دینی این سرزمین برداریم، گفت: کانون های فرهنگی و هنری مساجد، یکی از مهمترین نهاد هایی است که برای عرضه هنر دینی و اشاعه و ترویج فرهنگ دینی در دهه 70 بنا نهاده شد.

 وی با اشاره به اینکه کانون های فرهنگی و هنری مساجد باید در راستای عرضه هنر دینی و اشاعه و ترویج فرهنگ دینی فعالیت داشته باشند، افزود: کانون های فرهنگی و هنری مساجد، جزئی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شوند و ما از کانون ها حمایت و آنان را تقویت خواهیم کرد و کانون های فرهنگی را نمایندگان خود در منطقه خودشان می دانیم.

 دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: بستر تاسیس کانون های مساجد را وزارت فرهنگ و ارشاد فراهم کرد و امروز باید با حمایت خیرین آن را تقویت کرد تا کانون ها همچون گذشته بتوانند با قوت گامی برای پیشبرد اهداف نظام بردارند.

 وی با اشاره به اینکه بودجه های فرهنگی اندک است و دستگاه های فرهنگی بسیار زیاد هستند و در کمبودها، مردم فقط نگاه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارند، اضافه کرد: اگر بین سایر دستگاه های فرهنگی با فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم افزایی و همکاری شکل گیرد، اتفاقات خوبی رخ می دهد.

 سهرابی با یادآوری این مطلب که در مرکز استان تفاهم نامه هایی بسته ایم تا بتوان با دخیل کردن دیگر دستگاه های فرهنگی، برنامه های فاخر فرهنگی را اجرا کنیم و معتقدم باید از برنامه های زودگذر و بی اثر پرهیز شود، اضافه کرد: باید به شکل متوازن و عدالت محور، همه برنامه ها اجرایی شود و در نظر دارم برنامه های فاخر در شهرستان برگزار شود چرا که این مهم یکی از اولویت های ماست.

 عالی ترین مقام فرهنگی استان فارس با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی بعد از شورای اداری، یکی از مهمترین شوراهاست، اظهارداشت: دغدغه امام جمعه برای عدم حضور مسئولین در شورای فرهنگ عمومی، بسیار به جاست و من از فرماندار بوانات می خواهم به مدیران برای حضور تذکر بدهد و اسامی افراد غایب را به مرکز اعلام کنند تا در صورت عدم حضور مسئله را از طریق ادارات کل و استانداری پیگیر شد.

  

 

 وی با اشاره به اینکه آسیب های اجتماعی یکی 2 تا نیست که گیربان کشور را گرفته است، افزود: متاسفانه آمار آسیب های اجتماعی اعم از اعتیاد، طلاق و حاشیه نشینی زیاد است و اگر مسئولین همکاری نداشته باشند، این مشکلات تسری پیدا می کند.

 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که از ابزار فرهنگ و هنر برای انتقال پیام استفاده شود و از این رو از دستگاه های اجرایی می خواهم بخشی از بودجه فرهنگی آن سازمان را برای این مهم در نظر بگیرند، گفت: اگر اندکی از آن بودجه را به هنرمندان و انجمن های هنری اختصاص دهند تا هنرمندان با زبان هنر، برنامه های فاخر در حوزه های فرهنگ و هنر و همچنین حوزه کاهش آسیب های اجتماعی اجرا کنند و با این رویه بسیاری از مسائل حل می شود.

 وی اضافه کرد: در خصوص کنگره نام آوران بوانات و بزرگداشت صدمین سال «استخری»، اولین روزنامه نگار بوانات، شورای فرهنگ عمومی این شهرستان باید ابتدا این موضوع را مورد بررسی قرار دهد سپس به مرکز اعلام کند تا بتوان با هماهنگی شورای فرهنگ عمومی استان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارها را به پیش ببریم و بتوان کنگره ای فاخر را در این شهرستان برگزار کرد.

 سهرابی افزود: در خصوص روز بوانات، هم باید شورای فرهنگ عمومی شهرستان آن را مطرح و مصوب کند تا بعد از طرح و مصوب شدن در شورای فرهنگ عمومی استان در شورای فرهنگ عمومی کشور مطرح شود تا بتوان روز ملی برای بوانات داشت.

 خاطر نشان می شود، در پایان این جلسه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به چند خانواده شهید فرهنگی و یکی از پیشکسوتان هنری این شهر، سر زد و از آنان بابت تمام زحمات شان تقدیر و تشکر کرد.