1397/10/27
13:29


مسئول کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان فارس عنوان کرد: عدالت خواهی و بیان شفاف خبر از جمله رسالت های یک خبرنگار انقلابی است

حجت الاسلام امیدی گفت: عدالت خواهی و بیان شفاف خبر، مطالبه گری از مسئولین و مردم، رفع آسیب های اجتماعی و همچنین رسیدن به افق تمدن زایی شیعه از جمله رسالت های یک خبرنگار انقلابی است.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس به نقل از خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، «حجت الاسلام حسین امیدی» امروز (27 دی) در دوره آموزشی «هر مسجد یک خبرنگار» که به میزبانی دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس و نمایندگی خبرگزاری شبستان در استان برگزار شده بود، گفت: مبدا و نقطه شروع انقلاب اسلامی ایران از مسجد بو و از صدر اسلام خانه های خدا دارای جایگاه بسیار بزرگی بودند.

 مسئول نمایندگی خبرگزاری شبستان در استان فارس با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: همین برگزاری دوره های آموزشی در این فضای آزادی و آزادانه سخن گفتن از رسانه و خبر همه از برکت پیروزی انقلاب اسلامی است.

 وی خاطرنشان کرد: برگزاری دوره آموزشی «هر مسجد یک خبرنگار» با این هدف بوده است که بستری برای انعکاس اخبار کانون های فرهنگی و هنری مساجد فراهم شود و بتوانند اخبار را در خبرگزاری شبستان و سایر فضای مجازی به شیوه صحیح و طبق اصول های تهیه خبر منتشر کنند.

 مسئول کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان فارس همچنین به تشریح 2 حوزه عقیدتی و اخلاقی در کار خبری پرداخت و با بیان اینکه حضرت رسول اکرم (ص) اول خبرنگار عالم بودند، گفت: می توان گفت همه پیامبران و انبیاء (ع) از سوی خداوند انتشار دهنده و «خبرنگار» ادیان الهی خود بوده اند و رسول اکرم (ص) ترویج دین مبین اسلام بودند.

 امیدی با اشاره به انجام رسالت عظم ترویج اسلام توسط نبی مکرم (ص)، تاکید کرد: دریافت خبر، نگهداری خبر و همچنین ابلاغ خبر در قالب های مختلف به شیوه صحیح و کامل از خصوصیات بارز پیامبر (ص) در ترویج دین اسلام بود.

 وی با اشاره به شاخص های یک خبر انقلابی و رسالت های خبرنگار انقلابی، افزود: عدالت خواهی و بیان شفاف خبر، مطالبه گری از مسئولین و مردم، رفع آسیب های اجتماعی و همچنین رسیدن به افق تمدن زایی شیعه از جمله رسالت های یک خبرنگار انقلابی است و باید از این ظرفیت در راستای مقابله با اسلام ستیزی و معرفی اسلام ناب محمدی استفاده شود.

 این مقام مسئول، صبر، حوصله و متانت را از شاخص های اخلاقی یک خبرنگار مسجدی برشمرد و تاکید کرد: عدم تجسس در امور شخصی افراد نیز از دیگر شاخصه های مهمی است باید به عنوان یک اصل در کار خبری مورد توجه باشد و تمرکز خبرنگار باید بر روی فعالیت ها و برنامه های مرتبط با حوزه مسئولیت اشخاص باشد.

 حجت الاسلام امیدی، عدم ترویج فساد را یکی از دیگر اصول کار خبری دانست و اظهار داشت: خبرنگاران باید مراقب باشندکه در تبیین منشا فساد و شفاف سازی رویداد ها خود عامل ترویج فساد نباشند زیرا اگر باطل نشر پیدا کند، رسالت خود را از دست داده اند.

 براساس این گزارش، در ادامه دوره آموزشی «هر مسجد یک خبرنگار» محسن تورع، خبرنگار و عکاس خبرگزاری شبستان در استان فارس که سابقه 10 سال فعالیت خبری در این خبرگزاری را دارد به تشریح آئین نامه نگارش خبری و نکات مرتبط با تهیه و تنظیم خبر پرداخت.